Nie ma łatwiejszego sposobu wygięcia rury, niż przy użyciu giętarki

Giętarki są w zależności od rodzaju zastosowania raczej mało skomplikowanymi maszynami przemysłowymi. Możemy ją spotkać wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nadawaniem rurom, czy prętom dziwnych kształtów.

Chcąc pogrupować giętarki, należałoby wyróżnić dwa rodzaje. Pierwsza grupa tych urządzeń, to takie bazujące na ludzkiej sile. Dzięki specjalnym ramionom siła przykładana przez człowieka jest przenoszona do specjalnego mechanizmu, gdzie zostaje ona zwielokrotniona. Co więcej, ramiona są na ogół przestawne. Umożliwia to idealne dobranie siły potrzebnej do wygięcia konkretnej rury, czy pręta. Technologia w tym przypadku nie jest za specjalnie zaawansowana i bazuje na rozwiązaniach znanych od kilkuset lat.

Druga grupa giętarek jest już nieco bardziej zaawansowana. Opiera się bowiem o technologię siłownika hydraulicznego. Dzięki niemu nie ma problemów z wygięciem w dowolny kształt zimnych rur o sporych średnicach. Urządzenie to znacznie ułatwia pracę i co ważne, eliminuję potrzeby użycia siły fizycznej pracownika.

Jeżeli chodzi o zastosowanie giętarek, to spokojnie mogą się one odnaleźć w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie oraz przy konstrukcji maszyn. Jeżeli chodzi o motoryzację, to dzięki nim kształtu nabierają rury wydechowe montowane w naszych samochodach. W budownictwie giętarki kształtują pręty, służące do tworzenia szkieletów budynków. Co do konstrukcji maszyn, to właśnie dzięki giętarkom możliwy jest łatwy montaż kotłów.