Płyty warstwowe i technologia budowy przy ich zastosowaniu

Płyty warstwowe są coraz częściej stosowane jako materiał budowlany przy różnego rodzaju konstrukcjach. To zastosowanie wynika z faktu, że są one dość tanie w porównaniu z innymi materiałami, a jednocześnie mają odpowiednią jakość, dzięki czemu ich zakup zwyczajnie się opłaca.

W zasadzie można wyróżnić dwie szkoły technologii tworzenia konstrukcji z płyt warstwowych. W obu przypadkach płyty spełniają podobne zadania - najczęściej izolują budynki, co pozwala na zachowanie w nich odpowiednich temperatur. Mogą jednak równocześnie stanowić odrębny materiał konstrukcyjny jako taki.

Pierwszym zastosowaniem płyt warstwowych jest kładzenie ich na gotowe, betonowe budynki. Tego rodzaju konstrukcja sprawdza się w przypadku, gdy musimy jedynie dany budynek izolować - wówczas zastosowanie płyt warstwowych o odpowiednim wypełnieniu pozwala na właściwe utrzymanie temperatur w budynku, zaś sama technologia i materiał są dosyć tanie.

Innym rodzajem konstrukcji jest budowanie danego budynku od podstaw z płyt warstwowych. Wówczas stosuje się odpowiedni stelaż stalowy, dodając do niego płyty warstwowe. Nie jest to jednak wcale proste - aby budynek był szczelny, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich technologii oraz narzędzi, dlatego właśnie ten rodzaj budowy w przypadku dużych konstrukcji jest stosowany przez specjalistów.

Zazwyczaj płyty warstwowe są stosowane w przypadku tworzenia takich konstrukcji, jak na przykład różnego rodzaju pawilony, hale, magazyny, punkty przetrzymywania i magazynowania żywności. Spotyka się je również przy budowie różnego typu wiat czy garaży.