Szamba ekologiczne wymagają działek o odpowiedniej powierzchni i możliwości odpływu

Szambo plastikowe używane w czteroosobowym gospodarstwie powinno mieć pojemność minimum 6 m sześc. (najlepiej w okolicach 8,5 metra). Pojemność użytkowa wylicza się na podstawie iloczynu dziennego zużycia (150 litrów na osobę) i czasu, przez który można składować nieczystości zanim zaczną one gnić i wytwarzać nieprzyjemny gaz. Zwykle okres ten to 10-14 dni.

Jeśli nie możemy kupić zbiornika o takiej pojemności zainwestujmy w taki o zbliżonej wielkości, lecz większy (przeważnie mają one ok. 10 metrów sześc.).

Szambo plastikowe staje się coraz popularniejsze. Jeśli nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji, ludzie wybierają szamba plastikowe. Trochę mniej gospodarstw decyduje się na szamba ekologiczne.

Wynika to z ograniczeń inwestycyjnych - przede wszystkim odpowiedniej wielkości działki i poziomu wód gruntowych. Poza tym szamba ekologiczne nie sprawdzają się w małych gospodarstwach, produkujących niewiele ścieków.

Tymczasem opróżnianie i czyszczenie szamba tradycyjnego to wydatek 60-100 zł za przyjazd beczkowozu (opłata naliczana jest za sam przyjazd, a nie za liczbę wypompowanych ścieków; jeśli więc samochód asenizacyjny nie zdoła opróżnić szamba jednorazowo, zapłacimy za drugą turę).