Rury preizolowane i ich zalety

Rury preizolowane to system rur z tworzywa sztucznego. Właściwości materiałowe systemu rur preizolowanych sprawiają, że jest to znakomity system dla przesyłu różnego rodzaju płynnych mediów. Liczne przykłady zastosowania systemu sieci rur preizolowanych w instalacjach zewnętrznych pokazują jak wielkie korzyści uzyskujemy stosując tego typu rozwiązanie przy wykonywaniu instalacji wody pilnej i użytkowej, kanalizacyjnej, sieci ciepłowniczych jak i chłodniczych oraz w instalacjach w przemyśle spożywczym i chemicznym.

Rury preizolowane są wykonane na najwyższym poziomie technologicznym. To system, który został wielokrotnie sprawdzony w praktyce. Ponadto firmy oferujące tego typu rozwiązania oferują swoim klientom wiele użytecznych, sprawdzonych i dopasowanych do siebie akcesoriów, umożliwiających dowolne konfigurowanie sieci instalacyjnej.

Do największych zalet rur preizolowanych należy sam transport. Rury preizolowane dostarczane są na plac budowy terminowo i w żądanych długościach. Nie musimy się martwić o dodatkowe docinanie i domawianie kolejnych elementów. Ponadto mały ciężar rur oraz ich elastyczność pozwala na prosty i szybki montaż, również z możliwością ominięcia istniejących na drodze układanego rurociągu przeszkód. Układanie rur ze zwoju (nawet do 200 m) umożliwia oszczędzenie materiału oraz nakładu pracy na połączenia.

Technika łączenia, dzięki zastosowaniu bardzo prostych w montażu złączek oraz izolacji uzupełniającej, jest szybka i bezproblemowa. Dla samokompensującego się systemu rur nie jest konieczne instalowanie specjalnych kompensatorów, ponieważ cieplne wydłużenia rur są kompensowane wewnątrz izolacji.

Warto również wspomnieć o właściwości materiału, z którego stworzone są rury preizolowane. Rury przewodowe wykonane są ze steciowanego polietylenu (PE-Xa) nie korodują, nie zarastają oraz są odporne na dyfuzję tlenu. Charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na długotrwałe oddziaływanie ciśnienia i temperatury (do 95″C/10bar).

Karbowane rury osłonowe z polietylenu (PE-HD) łączą w sobie wysoką elastyczność umożliwiającą swobodne układanie rur na załamaniach jak i wytrzymałość przydatną do montażu w gruncie. Warstwowo nałożona izolacja, wykonana z zamkniętokomórkowego, spienionego PE-X zapobiega zawilgoceniu materiału i stratom energii.