Promienniki elektryczne - charakterystyka urządzeń

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób utrzymuje się odpowiednią temperaturę powietrza w dużych pomieszczeniach? Może być to na przykład hala produkcyjna, centrum handlowe, wielki magazyn lub sala balowa. Ciężko nam wyobrazić sobie, aby tak wielkie przestrzenie mogły być ogrzewane przez tradycyjne kaloryfery. Macie rację - tego typu urządzenia zdecydowanie nie sprawdzają się w takich przypadkach.

Jakie urządzenia zatem są wykorzystywane? Przede wszystkim nagrzewnice gazowe oraz promienniki elektryczne. To właśnie dzięki nim otula was takie przyjemne ciepło w momencie gdy przekraczacie drzwi galerii handlowej. Nagrzewnice oraz promienniki elektryczne działają tak rewelacyjnie, że wykorzystuje się je w takich miejscach coraz częściej i coraz chętniej.

Jak działają promienniki elektryczne? W specjalnym zbiorniczku znajduje się substancja grzewcza, która w procesie spalania wytwarza ciepło ogrzewające zimne powietrze. Tak nagrzane powietrze jest wydmuchiwane (w nagrzewnicach) lub przekazywane za pomocą fal elektromagnetycznych i promieniowania podczerwonego (w promiennikach elektrycznych) do obiektu, na który nakierowaliśmy urządzenie.