Sprawdź, dlaczego inwestorzy z różnych branż stawiają na płyty warstwowe

Ostatnimi czasy płyty warstwowe stały się bardzo chętnie wykorzystywanym w budownictwie materiałem, a kolejne inwestycje są realizowane w technologii lekkiej zabudowy. Oznacza to, że w miejsce obiektów z cegły i betonu powstają budynki wznoszone na bazie konstrukcji stalowych pokrytych płytami dachowymi i ściennymi.

Popularność płyt warstwowych wynika z korzyści, jakie przynosi ten kompozyt. Płyty ścienne i płyty dachowe dostarczone prosto ze sklepu czy od producenta można od razu montować na konstrukcji. Nie są wymagane żadne prace przygotowawcze. Przy stosunkowo małym metrażu albo licznej ekipie inwestycja, np. postawienie kilkudziesięciometrowego pawilonu usługowego, zostanie wykonana w jeden dzień.

Płyty warstwowe są bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, który zatrzymuje (kumuluje) ciepło w obiekcie oraz stanowi barierę dla hałasu. Te właściwości obornickie płyty dachowe i ścienne zawdzięczają swojej konstrukcji, tj. połączeniu ocynkowanych stalowych bądź aluminiowych blach z poliuretanowym rdzeniem (ten ostatni wykonuje się także - choć rzadziej - z wełny mineralnej albo styropianu).

Warstwy zewnętrzne są dodatkowo pokrywane powłoką (plastizolem, polifluorkiem winylidenu albo - najczęściej - poliestrem) chroniącą blachę przed korozją. Dzięki temu prefabrykat jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i zachowuje stałe właściwości konstrukcyjne, nie odkształca się. To wszystko sprawia, że płyty warstwowe zdobywają kolejnych zwolenników.