Właściwości rur preizolowanych i ich stosowanie w ogrzewaniu podłogowym.

Jako, że systemy cieplne wymagają szczególnego rodzaju rur, ich dobór musi być skrzętnie przemyślany. Liczy się to, by materiał, z jakiego zostaną one wykonane był odporny na różnorodne temperatury. Właśnie z tego powodu stosuje się rury preizolowane. Mogą one charakteryzować się odmienną długością i różnymi średnicami. Wybór konkretnych zależy od indywidualnych potrzeb.

Najczęściej właściwości rur preizolowanych mają gwarantować im wytrzymałość i ułatwiać ich montaż. Istotna jest, na przykład elastyczność tworzywa, z jakiego są produkowane rury. Dzięki temu, łatwiej jest je odpowiednio umieszczać w konkretnych miejscach. Można też idealnie dopasować długość systemu rur to naszych potrzeb. Uważa się, że perfekcyjne rury są na tyle solidne, że przetrwają nawet kilkadziesiąt lat.

Dodatkowe właściwości rur, na które należy zwrócić uwagę to ich osłona. Do ich wzmocnienia stosuje się specjalistyczne warstwy osłonowe, które mogą być wykonanie, między innymi z karbowanego polietylenu. Dobra izolacja ma dodawać trwałości, ale jednocześnie nie może powodować problemów ze zginaniem i instalowaniem rur. Obowiązkowo muszą one pozostać elastyczne i łatwe w dopasowywaniu kształtu do odmiennych miejsc ich lokalizacji.

Trwałość rur preizolowanych jest również istotna ze względu na zmienne ciśnienie, pod jakim przepływają w nich substancje. Nie mogą pękać nawet przy wysokim naprężeniu. Jednocześnie, muszą być odporne na wysokie temperatury. Pamiętajmy, że przepływające ciecze lub gazy miewają bardzo wysoką temperaturę. Oznacza to, że rura musi być odporna i nie może topnieć w styczności z gorącem.