Rury preizolowane: ich zastosowanie i sposoby montowania.

Nowoczesne rury preizolowane stanowią obecnie podstawowy element składowy wszystkich systemów grzewczych. Umieszcza się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dzięki temu, że występują w szerokim wyborze średnic, można używać ich jako przewodów magistralnych jak i jako przewodów rozdzielczych. Dzięki zastosowaniu tej technologii, skutecznie zapobiegamy zbędnym stratom ciepła.

Rury są uniwersalne także pod względem rodzaju czynnika grzewczego, który transportują. Producenci oferują nam rury preizolowane przeznaczone do transportowania wody oraz rury przeznaczone do transportowania pary wodnej. Producenci rur preizolowanych wykorzystują różne materiały izolacyjne, jednak zdecydowanie najczęściej jest to pianka poliueratanowa. Jej parametry techniczne zapewniają osiągania największej skuteczności izolacji rur.

Spory nacisk kładzie się też na to, by rury preizolowane były łatwe w montażu. Wiele z nich nie wymaga spawania, przez co można montować je nawet w bardzo trudnych warunkach. Pozostałe montuje się, stosując spawanie gazowe lub łukowe, zależnie od ich grubości. Wybór odpowiedniego sposobu montażu rur jest bardzo ważny, jako że rury preizolowane montuje się bezpośrednio w wykopie.

W celu ograniczenia pracy ludzkiej, rury preizolowane są dostarczane na place budowy w postaci gotowych fragmentów rurociągów. Aby podnieść izolacyjność termiczną płyt, miejsca styku dodatkowo zabezpiecza się przy użyciu pianki. Dąży się też do minimalizowania ilości wykorzystywanych muf i kolanek, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i praktycznych.